Kariyer Rotanı Çizerken

 

Özgeçmiş Pusulan: Hazırlayacağın özgeçmiş amaca yönelik olmalıdır. Her şeyi yazmak zorunda değilsin. Hayat hikayeni anlatmaktan ziyade pozisyon ile ilgili işverenin önemseyebileceği bilgileri yazmalısın. Bu nedenle başvuru yapacağın pozisyon ile ilgili, başvuru yapacağın şirket ile ilgili bir ön araştırma yapman senin avantajınadır. Özgeçmişine hangi bilgileri koyup hangileri koymayacağın, bu araştırmanın sonucunda ortaya çıkabilir. Ayrıca farklı iş başvuruları için farklı özgeçmişler hazırlaman gerektiğini de unutmamalısın.

 


Mülakat Pusulan: İş arıyorsan en zorlu aşamadasın; mülakat.. Görev almak istediğin pozisyon için iş başvurusu yaparken, mülakat sürecinde sorulan sorulara dikkatli yanıt vermelisin. Yanıtların işe alınmanı sağlayabilir ya da elenmene sebep olabilir. Mülakat sırasında müthiş bir izlenim bırakmak için öncesinde ve sonrasında atacağın birkaç adım var.

  • Mülakatta Başarı için: İşverenin istediği başlıca vasıfların ne olduğunu biliyor musunuz? Farkınızı belirlemelisiniz! Mülakatı yapan kişinin birlikte çalışma kararını ne etkiler?
  • Mülakatta Firma ve Pozisyonlar Hakkında Neler Sorabilirsiniz: Sorduğunuz sorular, yanıtladığınız sorular kadar da önemlidir. Soru sorarak, şirketin felsefesi ve atmosferi, görüştüğünüz pozisyon ve şirketin çalışanlarından beklentileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
  • Mülakatlarda Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler: Mülakata girmeden önce, mülakat sırasında ve sonrasında nelere dikkat etmen gerektiği ile ilgili pusulamıza göz atabilirsin. Bu arada görgü kurallarını da tekrar gözden geçirmen gerekebilir. Bunları zaten biliyor olabilirsin ama, önemini küçümsememelisin!

 


Kariyer Pusulan: “Başarılı kariyerin” tanımı, kişiye göre değişir. Kariyerinle ilgili en büyük zorluklardan biri ise başarının aile, toplum ve diğer dış etkenlerce sana benimsetilen anlamına karşın, senin için ne ifade ettiğini belirlemek olabilir. Kariyer Destek Merkezimizin senin için oluşturduğu ve başarılı kariyerin ne anlama geldiğini belirlemene, buna ulaşmana yardımcı olmak üzere hazırladığı bazı ipuçları ve araçlara göz atabilirsin.