Kariyer Pusulan

 

Rüzgarını ve hangi limana yelken açacağını sen belirle.

 

“Başarılı kariyerin” tanımı, kişiye göre değişir. Kariyerinle ilgili en büyük zorluklardan biri ise başarının aile, toplum ve diğer dış etkenlerce sana benimsetilen anlamına karşın, senin için ne ifade ettiğini belirlemek olabilir. Kariyer Destek Merkezimizin senin için oluşturduğu ve başarılı kariyerin ne anlama geldiğini belirlemene, buna ulaşmana yardımcı olmak üzere hazırladığı bazı ipuçları ve araçlara göz atabilirsin.


Kariyerine ilerlerken, aynı sularda yüzmüş insanların tecrübelerinden faydalanabilir, ilham veren bağlantılarda aradığını bulabilirsin.

Her yıl üniversitelerden binlerce kişi mezun olup iş hayatına atılmayı istiyor. Kariyerini seçerken karşılaşacağın en büyük problem hangi kariyerin sana daha uygun olduğuna karar vermektir. 

Öğrenciler ile yapılan çalışmalar, öğrencilerin iş seçimi ile ilgili bilgi eksikliği, çatışma, seçim kaygısı yaşadıklarını, olumsuz yaklaşımlarının olduğunu, yetersizlik duygusuna kapıldıklarını ve kaderci bir tutum içinde olduklarını göstermektedir. Kariyer konusunda kararsız bireylerin kaçınmaya yönelik inançları, kendilerine yönelik şüpheleri, daha fazla engellere yönelik algılara sahip oldukları, problemler üzerinde daha az kontrollerinin olduğunu düşündükleri, dış destek ve uzmanlara daha çok bel bağladıkları söylenebilir (Liu, 2003). Uzmanlar tarafından mesleki seçimlere yönelik olumsuz ifadeler kullanan bireylerin kariyer problemlerini çözmekte ve kararlarını
vermekte daha zorlandıkları belirtilmiştir (Sampson ve diğer, 1996).

Kendinize bu cümleleri kurmayın;

  • Daha ne iş yapmak istediğimi bile bilmiyorum,
  • Gerçekten yapmak istediğim işi yapamayacağım,
  • Bu alanda başarılı olamayacağım,
  • Şimdi artık istediğin işi bulmak çok zor,
  • Torpil lazım..

Olumsuz düşünceler seni olumsuz etkileyip harekete geçmeni engelleyecektir. Olumlu-gerçekçi düşüncelerle başlamak sonucu olumlu etkiler.

Kendiniz için bu cümleleri kurun;

  • Sevdiğim ve becerilerimi kullanacağım bir iş seçeceğim
  • İstediğim işe sahip olmak için bir plan yapıp bu yönde kendimi geliştirebilirim 

Kariyer Pusulanı İzlerken Nelere Dikkat Etmelisin?

1- Çalışmak istediğin ortamı düşün

Kariyerine nasıl bir ortamda devam etmek istersin, açık mekanlar veya ofis içi, hastane veya seyahat?

2- İlgilerin neler belirle

Araba sürmeyi, insanlara yardım etmeyi, hayvanların bakımını sağlamayı, hastalara bakmayı veya heyecan dolu bir kariyer mi istiyorsun? Elinin temiz veya kirli olmasına ne kadar aldırış ediyorsun?

3- Çalışma saatleri hakkında kendine soru sor

Hafta içinde sabah 9’dan akşam 5’e kadar çalışmak, gece ve gündüz sürekli değişen çalışma vakitleri veya hafta boyunca mesaiye kalmaya ne kadar tahammül edersin. Tercihin, sosyal yaşantını ne kadar etkileyecek, mesela; arkadaşların kulüplerde eğlenirken sen çalışmak zorunda olabilirsin.

4- Beklentilerinin neler olduğuna karar ver

Kariyerinde ne kadar ilerlemeyi düşünüyorsun, zirveye ulaşmayı istiyor musun? İstediğin noktaya ulaşman için neler yapman, ne gibi yetkinliklere sahip olman gerekiyor?

5- Giyim şekli

Üniforma giyme fikrini seviyor musun veya iş için güzel bir şekilde giyinmeyi mi istiyorsun?

6- Zihinsel çaba

Her zaman zihnini kullanmanı gerektiren, her gün yeni zorluklarla karşılaşabileceğin bir kariyer mi istersin?
Hayata olan bakışını sürekli genişleten yeni teknikler öğrenmeye karşı ne kadar ilgilisin?

Yukarıdakilerin hepsi bir kariyer seçerken göz önünde bulundurulması gereken konulardır, fakat düşünülmesi gereken başka şeyler de çıkacaktır. Çalışmaya başladıktan sonra, diğer faktörler de devreye girer. Sağlık yardımı, emeklilik, ek kazançlar, duruma bağlı ve yıllık izinler sadece bunlardan birkaçıdır.

Karşılaşılabilecek en büyük problemlerden biri de kişiye uygun iyi kariyer fırsatlarının pek olmamasıdır. Bu gerçekten yeteri kadar kötü bir durumdur. Hangi kariyeri istediğini bilen birkaç kişiden biri olmak önemlidir. Birçoğumuz maalesef kariyerimizde nasıl başarıya ulaşacağımızı bilmiyoruz. Bir kariyer üzerinde karar verirken hatırlamamız gereken en önemli nokta, emekli olmadan önce kırk yıl gibi bir zamanımız olduğudur. Bu pişman olmak için oldukça uzun bir süredir.

Maalesef, hayatın bir gerçeğidir ki haftanın her günü dünyada binlerce insan işlerinden istifa etmektedirler, çünkü çalışma şartlarından ve ortamdan hoşnut değillerdir. Sadece başka bir yerde gerçekten sevecekleri bir iş bulmaya çalışırlar. Çoğu zaman bu asla mümkün olmaz ve dolayısıyla bu döngü ve problemler devam eder gider.

Sevdiğiniz ve heyecan duyduğunuz bir meslek bulamazsanız bu hiç bitmek bilmeyen arayış devam eder, sadece daha fazla hayal kırıklığı yaşarsınız. Daha iyi bir kelime kullanacak olursak, emekli oluncaya kadar sadece vakit geçirirsiniz. Tabii emekli oluncaya kadar farklı mesleklere ve onlarla bağlantılı olan her şeyden nefret eder hale geleceksiniz. Tatminkar ve dolu dolu bir hayat için sevdiğiniz, heyecan veren ve işe gidip bilgi ve beceri kazanmayı dört gözle beklediğiniz bir kariyer bulmalısınız. Sadece iş ortamında yeni bilgi ve beceriler kazanmayı değil, aynı zamanda her gün yeni bir şeyler öğrenme isteği ile hayata bakışınızı genişletebileceğiniz ve sizi motive edecek tecrübeler.

Şu an farkında olmasak da, dünyadaki herkesin hayatta bir hedefi vardır. Asıl önemli olan, size tatminkar hayat sağlayacak olan bu hedefi bulmaktır. Ayrıca, hayatınıza bir yön vermeniz gerekir, yoksa sevdiğiniz hayat biçimine ulaşmanız için doğru yolda olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? Sizin iş hayatınız yeni başlıyor ve daha alınacak uzun bir yol var. Aldığınız herhangi bir yardım ve rehberlik yapıcı olmalıdır ve kalbinizde en fazla ilgi duyduğunuz şeylere her zaman sahip olmalısınız. Size destek olan kişiler hangi kariyeri izleyeceğiniz noktasında son kararı size bırakmalıdırlar. Bu, o anlık bir fayda için değil, aynı zamanda ilerdeki aile hayatınızın faydası içindir.

Diyebiliriz ki; öğrencilikten iş hayatına geçiş dramatik olabilir. Rahat, bol tatil ve eğlence zamanlarının olduğu öğrencilik yıllarından sonra katı kurallar, yapılması gereken işler, saate bağlı çalışma, dikkat edilmesi gereken bitirme tarihleri, gerçekleştirilmesi gereken hedeflerlerin olduğu bu hayata ani geçiş her zaman kolay olmayabilir.

Ancak ilk mülakat en önemlilerindendir. Bir kariyere karar verdikten sonra, gelecek en temel zorluk bununla başa çıkmaktır. Mülakat odasından çıkarken, mülakatı yapan kişinin zihninde boş pozisyonu dolduracak en uygun kişi izlenimini bırakmak önemlidir. Diğer taraftan, mülakatlar bazen gerçekten çok sıkıntı verici olabilmekte, hatta kabus haline dönüşebilmektedir. Dikkate alınması gereken asıl nokta, bütün bu uğraşıların sizin hayatınızı kurmadaki rolüdür.

Dolayısıyla, sizi motive eden, heyecanlandıran kariyeri seçmeniz çok fazla önem taşımaktadır. Hayalinizdeki kariyere uygun bir işe hemen girmeniz mümkün olmayabilir. Bunun ötesinde net olarak bilmeniz gereken, hayatınızda gerçekten neyi başarmak istediğinizdir. İş hayatındaki yolculuğa çıkarken doğru kariyerin içinde olduğunuzdan emin olun ve yanlış yönde yol almaktan uzak durun.